Laureatka edycji 2023

TECHNIA (dawniej BUDSOFT) od wielu lat organizuje konkurs na najlepszą pracę dyplomową (inżynierską lub magisterską) wykonaną z wykorzystaniem programów SIMULII. Głównym celem jest  promocja najzdolniejszych studentów, a wkrótce być może młodych analityków MES.
W tym roku nagrodzona została p. Julia Strzelecka z Politechniki Poznańskiej za najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2022/2023, za pracę pt. „ANALIZA NOŚNOŚCI I SZTYWNOŚCI BELEK ZESPOLONYCH STALOWO – DREWNIANYCH Z DWUTEOWYMI STALOWYMI DŹWIGARAMI ORAZ PŁYTAMI Z DREWNA KLEJONEGO Z FORNIRÓW (LVL)". Promotorem pracy był p. dr inż. Łukasz POLUS.   Serdecznie gratulujemy! 


Poniżej zamieszczamy krótkie streszczenie pracy laureatki:
Tematem niniejszej pracy jest analiza nośności i sztywności belek zespolonych stalowo-drewnianych z dwuteowymi stalowymi dźwigarami oraz płytami z drewna klejonego z fornirów (LVL). Nośność oraz sztywność belek zespolonych stalowo-drewnianych oceniono zarówno w analizach teoretycznych jak i w symulacjach numerycznych. W pracy zawarto przegląd literatury dotyczący m.in.: budownictwa zrównoważonego, materiałów, z których wykonane są belki oraz badań dotyczących belek zespolonych stalowo-drewnianych. W dalszej części pracy wykonano obliczenia, bazujące na modelach teoretycznych. Wyznaczono sztywność belek, nośność na zginanie w zakresie sprężystym oraz plastycznym. Modele teoretyczne znane z literatury dla belek stalowo-betonowych zmodyfikowano, biorąc pod uwagę zamianę płyty betonowej na drewnianą. Uwzględniono również (na podstawie aktualnie prowadzonych badań opisanych w literaturze) udział całej płyty drewnianej (w tym części poddanej rozciąganiu) na nośność na zginanie. Na podstawie wykonanych analiz teoretycznych oceniono: wpływ szerokości płyty, grubości płyty, gatunku stali, wymiarów dźwigara na nośność na zginanie. Następnie przeprowadzono analizę numeryczną jednej z belek przy użyciu programu komputerowego Abaqus. Uzyskane wyniki porównano z wynikami analitycznymi. Zaplanowano również badania laboratoryjne wybranej belki zespolonej stalowo-drewnianej, biorąc pod uwagę wymiary stanowiska badawczego. Wykonano obliczenia teoretyczne dla tej belki oraz zaawansowaną analizę numeryczną, w której wykorzystano model zniszczenia drewna. Wyniki analiz wykazały, że belki zespolone stalowo-drewniane mogą być efektywnym rozwiązaniem konstrukcyjnym ze względu na wysoką nośność na zginanie i sztywność. Jednakże, ze względu na brak istniejących norm i wytycznych do ich projektowania stosowanie tego rodzaju belek jest ograniczone. Wyniki przedstawionych w pracy analiz mogą posłużyć do przygotowania w przyszłości wytycznych do projektowania tego typu belek. 



Uroczyste wręczenie dyplomu/statuetki podczas 28. Konferencji Użytkowników programów SIMULII, 12 października 2023 r.