17. Ogólnopolskie Spotkanie Użytkowników Abaqus

Podsumowanie

W dniach 18-19 listopada w Poznaniu odbyło się XVII Spotkanie Użytkowników Abaqus. Podczas pierwszego dnia Spotkania tradycyjnie odbyły się dwa seminaria. Pierwsze seminarium: “Modelowanie materiałów nieliniowych w Abaqus”, przeprowadził Wojciech Sumelka (BudSoft). Uczestnicy tego seminarium zapoznali się z możliwościami Abaqus dotyczącymi modelowania zachowania się różnych materiałów, takich jak metale, elastomery, beton, etc. Przygotowany materiał seminarium zawierał podstawy z zakresu mechaniki ośrodków ciągłych oraz praktyczne wskazówki, jak wybrać właściwy model materiału, tak aby możliwie wiernie odwzorowywał zachowanie rzeczywistego materiału.

Drugie seminarium “Jak efektywnie wykorzystywać Abaqus/CAE”, przeprowadzone przez Marcina Wierszyckiego (BudSoft), dotyczyło zaawansowanych funkcji preprocesora/modelera Abaqus/CAE, w szczególności dotyczących importu i naprawy geometrii oraz nakładnia siatek. Uczestnicy tego seminarium mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, na których poznali zaawansowane opcje Abaqus/CAE.

W obu seminariach wzięło udział ponad 50 osób, reprezentujących liczne ośrodki przemysłowe jak i akademickie z całego kraju. Uczestnicy otrzymali wiele informacji na temat pracy z programami Abaqus i aktualnego etapu rozwoju oprogramowania. Poznali także jego nowe funkcje oraz poszerzyli swoją wiedzę z zakresu zastosowania programów Abaqus. Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów związanych z tematyką seminariów.

Po oficjalnej części programu uczestnicy przenieśli się do centrum NIKU, gdzie odbyła się zacięta rywalizacja sportowa - turniej kręgli. Wspólny wieczór zakończył się uroczystą kolacją w restauracji "Mosaica" w hotelu IBB Andersia. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i serdeczniej atmosferze, a dyskusje, w tym także na temat Abaqus i symulacji, toczyły się przy kieliszku wina do późnych godzin wieczornych.

Drugi dzień Spotkania przebiegł w tradycyjnej i dobrze znanej wszystkim od lat formule. O godzinie 9.30 Spotkanie otworzył Witold Kąkol z firmy BudSoft. Kolejnym punktem przedpołudniowej części Spotkania było wystąpienie Fransa Peetersa, Głównego Menedżera SIMULII Europe z biura w Maastricht. Podczas prezentacji "SIMULIA Overview 2010", omówił on aktualną strategię rozwoju, najnowsze osiągnięcia oraz plany rozwoju oprogramowania Abaqus. Następnie Marcin Wierszycki przedstawił najnowsze wersje Abaqus - 6.10 i 6.10EF (Extended Functionality). Zaprezentowane zostały nowe możliwości programów Abaqus/Standard, Abaqus/Explicit oraz Abaqus/CAE.

Po przerwie Tomasz Jankowiak (BudSoft) przedstawił nowy produkt w pakiecie oprogramowania SIMULII: Abaqus/CFD i omówił jego możliwości obliczeniowe w zakresie mechaniki płynów oraz analiz typu Fluid-Structure Interaction. Podczas kolejnej prezentacji “Submodeling with Abaqus (review)” pani Barbara Boni z HQ SIMULIA przedstawiła możliwości Abaqus dotyczące modelowania z zastosowaniem techniki submodelingu. Pani Barbara Boni jest w SIMULII od wielu lat członkiem grupy deweloperów, która rozwija programy Abaqus i jest twórcą detalizacji - submodelingu w Abaqus.

Po lunchu rozpoczęły się prezentacje gości. Swoje prace zaprezentowali:

Spotkanie zakończyło się tradycyjnie otwartym forum, podczas którego Barbara Boni, Frans Peeters, Harald Suski oraz zespół BudSoft odpowiadali na pytania gości.

Tegoroczne spotkanie na pewno można ocenić jako bardzo udane i pod wieloma względami wyjątkowe. Ogromna w tym zasługa licznie przybyłych gości, których w drugim dniu Spotkania udział wzięło ponad 60 osób. Cieszymy się, że jak co roku mieliśmy przyjemność gościć tak duże grono osób z różnych firm, ośrodków naukowo-badawczych oraz uczelni wykorzystujących programy Abaqus. Wszystkim uczestnikom chcieliśmy jeszcze raz gorąco podziękować za przybycie i jednocześnie zaprosić na kolejne spotkanie, które odbędzie się w listopadzie 2011 roku.