28. Konferencja Użytkowników programów SIMULII

Podsumowanie

Podczas tegorocznej 28. Konferencji Użytkowników programów SIMULII, która odbyła się w Poznaniu w dniach 12-13 października 2023 roku, spotkaliśmy się po raz kolejny z naszymi klientami, aby zaprezentować i omówić najnowsze rozwiązania w dziedzinie symulacji oferowane przez SIMULIĘ Dassault Systèmes oraz wymienić doświadczenia pomiędzy ekspertami zajmującymi się symulacjami z różnych dziedzin przemysłu.

Konferencję otworzyli o godzinie 9:00 Witold Kąkol i Johan Kölfors, którzy przywitali uczestników. Następnie Andreas Seidel z SIMULIA Dassault Systèmes przedstawił obecny stan i kierunki rozwoju narzędzi do symulacji, podkreślając jak ich integracja może zwiększyć łatwość i efektywność symulacji wieloskalowych i wielopolowych i prowadzić może do transformacji procesów projektowania i zarządzania życiem produktów. Z kolei Martin Küssner z TECHNII DACH podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, jak ważne jest uwzględnienie symulacji we wszystkich aspektach projektowania.

Po przerwie Sławomir Polański z TECHNII UK przedstawił referat nt. budowy i analizy modeli parametrycznych korzystając z aplikacji Visual Scripting oraz platformy 3DEXPERIENCE. W następnym wystąpieniu Ioannis Nerantzis z firmy BETA CAE Systems, sponsora naszej konferencji, omówił jak transfer wyników między różnymi rodzajami symulacji jest rozwiązany w ich produktach oraz jaką wagę odgrywają w zarządzaniu danymi w procesie projektowania.

Następnie Bartosz Dywan z FMC Technologies w prezentacji „Rigid Pipelines & Installation Technologies” skupił uwagę słuchaczy na symulacjach związanych z układaniem na dnie morza rur stalowych i instalacji wydobywczych. Maciej Majerczak z Valeo Autosystemy z kolei przedstawił w prezentacji „Fatigue Simulations for Automotive Components undergoing Vibration Loadings: effect of nonlinear behavior” wyniki z badań zmęczeniowych komponentów samochodowych podczas obciążeń wibracyjnych z uwzględnieniem efektów nieliniowego zachowania materiału. Łukasz Ziomka z Hitachi Energy Switzerland zaprezentował dalej w referacie „Development of high-voltage and generator circuit breakers - Multi-physics simulations and their role in the development process” szeroki temat prac badawczych i symulacji dotyczący analiz wyłączników wysokiego napięcia.

Na koniec części przedpołudniowej nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu "Dyplom z SIMULIĄ". TECHNIA (dawniej BUDSOFT) już od wielu lat organizuje konkurs na najlepszą pracę dyplomową (inżynierską lub magisterską) wykonaną z wykorzystaniem programów SIMULII, w tym przede wszystkim programu Abaqus. Zwyciężczynią w tym roku została pani Julia Strzelecka z Politechniki Poznańskiej za swoją pracę magisterską pt. “Analiza nośności i sztywności belek zespolonych stalowo-drewnianych z dwuteowymi stalowymi dźwigarami oraz płytami z drewna klejonego z fornirów (LVL)”. Promotorem pracy był pan dr inż. Łukasz Polus. Dyplom w postaci pięknej statuetki uroczyście wręczył Witold Kąkol.

Sesję popołudniową otworzył referat pt. „Przykłady zastosowania oprogramowania Simpack do przetwarzania sygnałów pomiarów na zawieszeniu samochodu”, w którym Tomasz Łukasik z Tenneco Automotive Eastern Europe, podzielił się przykładami wykorzystania oprogramowania Simpack w analizach dynamicznych zawieszenia samochodu. Podczas następnej prezentacji pt. „Ocena trwałości zmęczeniowej wspornika montażowego w warunkach obciążeń losowych” Aleksander Banaś z BWI Group omówił analizę trwałości wspornika montażowego w warunkach obciążeń losowych. W kolejnym wystąpieniu Paweł Bajerski z ABB przedstawił prezentację „Symulacje sprzężone z wykorzystaniem oprogramowania CST Studio Suite oraz Abaqus/Simulia do analiz zwarciowych urządzeń elektroenergetycznych”. Dalej Marcin Cis z Collins Aerospace omówił „Wybrane zagadnienia modelowania pełzania oraz procesowania danych przy użyciu User Subroutines”. Na koniec tej sesji Björn Lundin z TECHNII Scandinavia przedstawił referat nt. wykorzystania zaawansowanych symulacji w projektowaniu i eksploatacji elektrowni jądrowych. TECHNIA Scadinavia realizuje wiele prac w zakresie analiz bezpieczeństwa obiektów jądrowych jako niezależny podmiot nie biorący udziału w opracowaniu projektu obiektu jądrowego i nie będący jego operatorem. Zespół ten brał również udział w wielu projektach badawczych w obszarze bezpieczeństwa obiektów jądrowych np. CONMOD czy CONSAFESYS. Taka pozycja jest efektem ponad 20 lat współpracy firmy TECHNIA (wcześniej Scanscot Technology) z Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM), agencją rządową odpowiedzialną za bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną w Szwecji, oraz szwedzkich operatorów elektrowni jądrowych, takich jak Forsmark Kraftgrupp AB, Ringhals AB, OKG Aktiebolag i Svensk Kärnbränslehantering AB. Warto wspomnieć, że zespół TECHNII jest głównym autorem szwedzkiej normy dot. projektowania konstrukcji budowlanych w energetyce jądrowej - "Anvisningar för dimensionering av nukleära byggnadskonstruktioner" (w skrócie DNB). 

Po krótkiej przerwie Przemysław Sebastjan z Tenneco Automotive Eastern Europe przedstawił referat „Przykłady zastosowania metod sztucznej inteligencji w zagadnieniach optymalizacji w Tenneco Automotive”. Pierwszy dzień konferencji zamknęła prezentacja Jakuba Michalskigo z TECHNII dotyczący zaawansowanych symulacji FEA na Platformie 3DEXPERIENCE.

Po oficjalnej części programu uczestnicy przenieśli się do Galerii MM, gdzie odbyła się zacięta rywalizacja sportowa - turniej bowlingowy. Wspólny wieczór zakończył się kolacją w restauracji "Brovaria" na poznańskim Stary Rynku. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, a dyskusje nie tylko na temat Abaqusa i symulacji, toczyły się przy kieliszku wina i szklance warzonego na miejscu doskonałego piwa do późnych godzin wieczornych.

Drugi dzień rozpoczął się od prezentacji Łukasza Faściszewskiego i Rafała Wojciechowskiego z TECHNII, którzy przedstawili najnowsze aktualizacje oprogramowaniu SIMULII: Abaqus, Simpack, Tosca, Isight, fe-safe i CST Studio Suite.

Kolejny blok prezentacji naszych gości rozpoczął Adam Rurański z BMZ Poland, który skupił się na symulacjach baterii litowo-jonowych. Rolę baterii w różnych dziedzinach przemysłu trudno dzisiaj przecenić. Zapewnienie ich trwałości i bezpieczeństwa, choćby z perspektywy groźby pożaru, jest jednym z kluczowych wyzwań ich producentów. Dalej Bartłomiej Liweń z Aptiv Services Poland przedstawił analizę w środowisku Abaqusa wytrzymałości ładowarki do samochodu elektrycznego podczas testu przejechania jej kołem. Z kolei Adam Kasprzak z Robert Bosch omówił użycie i kalibrację zaawansowanych modeli materiałów dla tworzyw sztucznych w Abaqus. Następnie Marton Groza z NAFEMS omówił w swojej prezentacji zastosowania technik uczenia maszynowego (ML) w symulacjach numerycznych. Marton Groza jest również przewodniczącym NAFEMS Eastern Europe Steering Committee i korzystając z okazji bycia z nami przypomniał główne cele i zadania, które stawia sobie organizacja NAFEMS, w tym przede wszystkim zapewnienie wiedzy, współpracy międzynarodowej i możliwości edukacyjnych w zakresie wykorzystania i walidacji symulacji inżynierskich.

W następnym referacie Łukasz Widzyk i Grzegorz Dudek z Valeo Autosystemy zaprezentowali, jak wykorzystać w przemyśle motoryzacyjnym symulacje sprzężone w Abaqus.

Po lunchu Maydi Stuhlmann-El Sharif z TECHNII DACH przedstawił temat integracji rozwiązań CAD i MES na Platformie 3DEXPERIENCE. Z kolei Bartłomiej Żyliński z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie omówił i przedstawił modele materiałów gradientowych, a Hasan AL-RIFAIE z Politechniki Poznańskiej skupił się na omówieniu aspektów projektowania nowatorskich struktur ochronnych tłumiących falę uderzeniową i pochłaniających energię uderzenia z użyciem symulacji w Abaqus.
Program drugiego dnia konferencji jak i całego wydarzenia zamknął Tomas Ivancik z SIMULIA Dassault Systèmes, który zapoznał słuchaczy z obliczeniami w chmurze na Platformie 3DEXPERIENCE.

Tegoroczną Konferencję ocenić można jednoznacznie jako bardzo udaną. Jak zawsze ogromna w tym zasługa ponad 70 gości, w tym wielu zagranicznych, którzy wzięli w niej udział. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w Poznaniu tak duże grono osób z różnych firm, ośrodków naukowo-badawczych oraz uczelni z całej Polski wykorzystujących programy SIMULII. Wszyscy mieli okazję podzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat wykorzystania symulacji w projektowaniu i rozwoju produktów. Utwierdza nas to w przekonaniu, że to wydarzenie zapewnia cenną platformę wymiany informacji i nawiązywania kontaktów w środowisku związanym z inżynierią symulacyjną.

Wszystkim uczestnikom chcieliśmy jeszcze raz gorąco podziękować za przybycie i wkład w to wydarzenie. Jednocześnie chcieliśmy już teraz zaprosić na kolejną Konferencję w następnym roku.

Do zobaczenia w Poznaniu za rok!  

Zespół TECHNIA

Sponsor Konferencji: