22. Konferencja Użytkowników Abaqus

Podsumowanie

W dniach 8 - 9 października w IBB Andersia Hotel odbyła się w Poznaniu XXII Konferencja Użytkowników Abaqus (SIMULIA Regional Meeting) zorganizowana przez BUDSOFT. Konferencje Użytkowników programów SIMULII mają już ponad dwudziestoletnią tradycję i stanowią wyjątkową okazję do spotkania się i wzbogacenia wiedzy na temat programu Abaqus oraz innych programów SIMULII: Tosca, Isight i fe-safe. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć prawie 70 osób. W Konferencji udział wzięła również sześcioosobowa grupa gości z Dassault Systemes.

Uczestnicy Konferencji

Pierwszego dnia Konferencję otworzył prezes BUDSOFT pan Witold Kąkol, a część przedpołudniową tego dnia wypełniły prezentacje na temat najnowszych wersji programu Abaqus i pozostałych programów SIMULII. Podczas pierwszej prezentacji „SIMULIA Portfolio Update” Harald Suski (SIMULIA) poświęcił dużo uwagi korzyściom jakie niosą ze sobą nowe wersje programów Abaqus, Tosca, Isight i fe-safe oraz możliwości ich wszechstronnego  wykorzystania w zintegrowanym procesie projektowym. Druga prezentacja „Simulation on 3DEXPERIENCE Platform: Added Values for SIMULIA Users” (Marcin Wierszycki - BudSoft)  poświęcona była nowej generacji programów SIMULII zintegrowanych we wspólnym, całkowicie homogenicznym środowisku platformy 3DExperience. Była to pierwsza tak szeroka prezentacja tego środowiska w kontekście symulacji w Polsce. Interesująca dyskusja jaką zakończyła się ta prezentacja świadczy o dużym zainteresowaniu obecnych użytkowników oprogramowania SIMULII platformą 3DExperience.

Część popołudniowa pierwszego dnia Konferencji poświęcona była prezentacjom przybyłych gości – użytkowników programów Abaqus. Pierwszą z nich „Opracowanie metodologii analizy termiczno - strukturalnej w ABAQUS na podstawie skrzynki bezpiecznikowej z tworzywa sztucznego” przedstawili panowie Jacek Muchaczow i Benedykt Ołdyński z firmy DWS Draexlmaier. Przed następną prezentacją miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną w roku akademickim 2014/2015 z wykorzystaniem oprogramowania Abaqus - „Dyplom z Abaqus”. W tym roku organizatorzy zdecydowali o przyznaniu głównej nagrody panu Damianowi Sokołowskiemu z Politechniki Łódzkiej, autorowi pracy: „Analiza niezawodności blachownicy ze środkiem falistym ze względu na korozję i warunki pożarowe przy użyciu Stochastycznej Metody Elementów Skończonych”. Przyznano również jedno wyróżnienie, które otrzymał  pan Piotr Zwoliński z Akademii Górniczo - Hutniczej za pracę dyplomową: „Modelowanie pękania polimerowych kompozytów proszkowych”. Po gratulacjach i podziękowaniach laureat konkursu przedstawił zasadnicze tezy swojej pracy, w tym przede wszystkim wyniki obliczeń wykonanych w Abaqus. Po lunchu rozpoczęły się dwie sesje prezentacji  gości. W pierwszej sesji swoje prace zaprezentowali:

Po krótkiej przerwie na kawę, z prezentacjami wystąpili:

Warto podkreślić, że zaprezentowane przez uczestników Konferencji prace dotyczyły zarówno bardzo interesujących, przemysłowych zastosowań oprogramowania Abaqus, głównie w branży motoryzacyjnej, jak i podstawowych badań z zakresu mechaniki ciała stałego, identyfikacji materiałów, ich zniszczenia. Przedstawione referaty spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników Spotkania, praktycznie każdej prezentacji towarzyszyła krótka dyskusja, wymiana uwag i pytania. 

Po zakończeniu oficjalnego programu wszyscy uczestnicy konferencji udali się na spotkanie integracyjne do Galerii MM,  by wśród sportowych emocji rozegrać turniej w  kręgle. Wspólny wieczór zakończył się uroczystą kolacją w restauracji „Delicja” znajdującej się przy Placu Wolności, w miłej i kameralnej atmosferze, a dyskusje na temat Abaqus i symulacji toczyły się przy kieliszku wina do późnych godzin wieczornych. 

Drugi dzień konferencji rozpoczęła prezentacja pana Jarosława Kwiatkowskiego z firmy CST, który przedstawił możliwości oprogramowania CST STUDIO SUITE w zakresie modelowania zagadnień szeroko rozumianego elektromagnetyzmu. Podczas kolejnego wystąpienia „PLGrid - Infrastruktura obliczeniowa dla polskiej nauki” pan Klemens Noga (AGH) przedstawił wyjątkowo interesującą ofertę udostępniania polskim ośrodkom naukowym i badawczym zasobów obliczeniowych krakowskiego CYFRONETu w ramach projektu PLGrid.  Pozostałą część drugiego dnia Konferencji wypełniła seria seminariów, przygotowanych i przeprowadzone przez BUDSOFT, Dassault Systemes i firmę softPROGRESS:

Głównym celem tych seminariów było rozszerzenie wiedzy na temat zastosowań i użycia programów SIMULII, a tym samym zwiększenie efektywności ich wykorzystywania w zaawansowanych zastosowaniach przemysłowych i badaniach naukowo-przemysłowych.

Tegoroczne Spotkanie ocenić można jednoznacznie jako bardzo udane. Duża liczba, bardzo interesujących prac na wysokim merytorycznym poziomie, zaprezentowanych przez naszych gości, była jednym z najmocniejszych punktów tegorocznej Konferencji. W tym miejscu chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w  tak udane spotkanie. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy gościć w Poznaniu tak duże grono, prawie 70 osób z różnych firm, ośrodków naukowo-badawczych oraz uczelni wykorzystujących programy Abaqus z całej Polski. Jesteśmy głęboko przekonani, że tegoroczna Konferencja była nie tylko wyjątkową okazją do zapoznania się z najnowszymi wersjami programów SIMULII, nowych inicjatyw i strategii rozwoju Dassault Systemes w obszarze symulacji inżynierskich, ale również doskonałym forum wymiany uwag i poglądów na temat symulacji i jej roli w projektowaniu i pracach badawczych.

Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejną przyszłoroczną Konferencję, która odbędzie się w dniach 13-14 października.