16. Ogólnopolskie Spotkanie Użytkowników Abaqus

Podsumowanie

W dniach 19-20 listopada odbyło się w Poznaniu 16. Spotkanie Użytkowników Abaqus. Spotkanie, będące od lat stałym elementem kontaktów z użytkownikami oprogramowania Abaqus, zostało zorganizowane było przez firmę BudSoft i Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe.

Podczas pierwszego dnia spotkania odbyły się dwa seminaria. Pierwsze seminarium dotyczyło "Modeling Fracture and Failure with Abaqus". Uczestnicy tego seminarium mogli zapoznać się z najnowszymi możliwościami Abaqus dotyczącymi mechaniki pękania i zniszczenia. Przedstawione zagadnienia dotyczyły praktycznej możliwości modelowanie w Abaqus problemów, w których konieczne jest uwzględnienie degradacji i/lub zniszczenie materiału. Równolegle w ramach drugiego seminarium "Introduction to Abaqus Scripting" przedstawiono możliwości tworzenia w środowisku Abaqus/CAE skryptów pozwalających usprawnić pracę z programem. Czterdzieści osób, które uczestniczyły w seminariach, reprezentujące liczne ośrodki przemysłowe jak i akademickie z całego kraju, miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat programów Abaqus. Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów nt. omawianych zagadnień. Wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się na uroczystej kolacji, która odbyła się w jednej z restauracji na poznańskim Starym Mieście. Spotkanie to upłynęło w bardzo miłej i serdeczniej atmosferze, a dyskusje na temat Abaqus i symulacji toczyły się przy kieliszku wina do późnych godzin wieczornych.

Podczas drugiego dnia Spotkania tradycyjnie dominował techniczny i merytoryczny klimat, dzięki czemu była to przede wszystkim doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami, które z obliczeniami inżynierskimi i metodą elementów skończonych związane są na co dzień. Jak zawsze uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma nowościami dotyczącymi oprogramowania Abaqus.

O godzinie 9:30 Spotkanie otworzył pan Witold Kąkol z firmy BudSoft. Następnie pan Harald Suski, przedstawiciel SIMULIA Europe z biura w Monachium omówił, podczas prezentacji "SIMULIA Update and Strategy", bieżącą strategię rozwoju, najnowsze osiągnięcia oraz plany rozwoju na przyszłość oprogramowania Abaqus. W dalszej części pan Marcin Wierszycki przedstawił najnowsze wersję Abaqus - V6.9 i 6.9EF (Extended Functionality). Podczas prezentacji "Abaqus 6.9 & 6.9EF Preview" zaprezentowane zostały nowe możliwości programów Abaqus/Standard, Abaqus/Explicit oraz Abaqus/CAE wersji 6.9 oraz te, które przynisła wersja 6.9-EF. W kolejnej prezentacji pan Krzysztof Szajek (BudSoft) oraz Adrian Iwanowski (Fauracia) przedstawili efekty wspólnego projektu "Optimization & Design Exploration with Isight - a case study". Podczas tej niezwykle ciekawej prezentacji przedstawiono wyniki wspólnej pracy inżynierów Faurecii i BudSoft dotyczące zastosowania programowania Isight do optymalizacji elementów konstrukcyjnych siedzeń samochodowych.

Po przerwie pani Barbara Boni (SIMULIA HQ) przedstawiła prezentację nt. "Advancements in Large-Scale Linear Dynamics with Abaqus". Wystąpienie to poświęcone było najnowszym możliwościom Abaqus dotyczących modelowania duży zadań z zakresu szeroko rozumianej liniowej dynamiki. Ostatnie wystąpienie części przedpołudniowej Spotkania poświęcona była demonstracji możliwości najnowszej wersji Abaqus 6.9-EF. Prowadzony przez pana Marcina Wierszyckiego (BudSoft) pokaz był ilustracją wybranych zagadnień omawianych podczas wcześniejszych prezentacji.

W części popołudniowej, po lunchu, rozpoczęła się sesja prezentacji przybyłych na Spotkanie gości, podczas której swoje prace zaprezentowali:

Spotkanie zakończyło się tradycyjnie otwartym forum, podczas którego Barbara Boni, Harald Suski oraz zespół BudSoft odpowiadali na pytania gości.

Tegoroczne spotkanie na pewno można ocenić jako wyjątkowo udane. Ogromna w tym zasługa wszystkich licznie przybyłych gości, których liczba (blisko 50 osób) była w szesnastoletniej historii naszych Spotkań rekordowa. Cieszymy się, że mieliśmy przyjemność gościć tak liczne grono osób z różnych firm, ośrodków naukowo-badawczych oraz uczelni wykorzystujących oprogramowanie Abaqus. Wszystkim uczestnikom chcieliśmy jeszcze raz gorąco podziękować i jednocześnie zaprosić na kolejne spotkanie, które odbędzie się w listopadzie 2010 roku.