22. Konferencja Użytkowników Abaqus
Podsumowanie
W dniach 8 - 9 października w IBB Andersia Hotel odbyła się w Poznaniu XXII Konferencja Użytkowników Abaqus (SIMULIA Regional Meeting) zorganizowana przez BUDSOFT. Konferencje Użytkowników programów SIMULII mają już ponad dwudziestoletnią tradycję i stanowią wyjątkową okazję do spotkania się i wzbogacenia wiedzy na temat programu Abaqus oraz innych programów SIMULII: Tosca, Isight i fe-safe. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć prawie 70 osób. W Konferencji udział wzięła również sześcioosobowa grupa gości z Dassault Systemes.
Uczestnicy Konferencji
Pierwszego dnia Konferencję otworzył prezes BUDSOFT pan Witold Kąkol, a część przedpołudniową tego dnia wypełniły prezentacje na temat najnowszych wersji programu Abaqus i pozostałych programów SIMULII. Podczas pierwszej prezentacji „SIMULIA Portfolio Update” Harald Suski (SIMULIA) poświęcił dużo uwagi korzyściom jakie niosą ze sobą nowe wersje programów Abaqus, Tosca, Isight i fe-safe oraz możliwości ich wszechstronnego wykorzystania w zintegrowanym procesie projektowym. Druga prezentacja „Simulation on 3DEXPERIENCE Platform: Added Values for SIMULIA Users” (Marcin Wierszycki - BudSoft) poświęcona była nowej generacji programów SIMULII zintegrowanych we wspólnym, całkowicie homogenicznym środowisku platformy 3DExperience. Była to pierwsza tak szeroka prezentacja tego środowiska w kontekście symulacji w Polsce. Interesująca dyskusja jaką zakończyła się ta prezentacja świadczy o dużym zainteresowaniu obecnych użytkowników oprogramowania SIMULII platformą 3DExperience.
Część popołudniowa pierwszego dnia Konferencji poświęcona była prezentacjom przybyłych gości – użytkowników programów Abaqus. Pierwszą z nich „Opracowanie metodologii analizy termiczno - strukturalnej w ABAQUS na podstawie skrzynki bezpiecznikowej z tworzywa sztucznego” przedstawili panowie Jacek Muchaczow i Benedykt Ołdyński z firmy DWS Draexlmaier. Przed następną prezentacją miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną w roku akademickim 2014/2015 z wykorzystaniem oprogramowania Abaqus - „Dyplom z Abaqus”. W tym roku organizatorzy zdecydowali o przyznaniu głównej nagrody panu Damianowi Sokołowskiemu z Politechniki Łódzkiej, autorowi pracy: „Analiza niezawodności blachownicy ze środkiem falistym ze względu na korozję i warunki pożarowe przy użyciu Stochastycznej Metody Elementów Skończonych”. Przyznano również jedno wyróżnienie, które otrzymał pan Piotr Zwoliński z Akademii Górniczo - Hutniczej za pracę dyplomową: „Modelowanie pękania polimerowych kompozytów proszkowych”. Po gratulacjach i podziękowaniach laureat konkursu przedstawił zasadnicze tezy swojej pracy, w tym przede wszystkim wyniki obliczeń wykonanych w Abaqus. Po lunchu rozpoczęły się dwie sesje prezentacji gości. W pierwszej sesji swoje prace zaprezentowali:
„Wpływ sprzężenia elektromechanicznego na statyczne i dynamiczne zachowanie płyt hybrydowych”
Andrzej Teter, Jarosław Gawryluk (Politechnika Lubelska)
„Enhanced modeling of retractor pretensioners in frontal impact simulation”
Bartosz Gradzik (TRW Polska Centrum Inżynieryjne)
„Modelowanie numeryczne procesu rozwarstwiania materiału kompozytowego w sposobie pękania – symulacje próby End Notched Flexure”
Konrad Dadej (Politechnika Lubelska)
„Zastosowanie symulacji T-E-S w procesie projektowania złącz elektrycznych”
Konrad Kloch, Paweł Kot, Dominik Kawalec, Bartosz Wojnar (Delphi Poland)
„Analiza numeryczna dynamicznego procesu ściskania pianek metalicznych”
Zdzisław Nowak, Marcin Nowak (IPPT)
Po krótkiej przerwie na kawę, z prezentacjami wystąpili:
“CMS development utilizing Abaqus”
Łukasz Duszlak, MarcinPniowski (Kirchhoff)
„Problemy występujące przy symulacji drgań powietrza w pomieszczeniu”
Andrzej Kabała (PP)
„Wyznaczenie czasu pogłosu badanego pomieszczenia na podstawie przetwarzania sygnału ciśnienia akustycznego uzyskanego w systemie Abaqus/Explicit”
Jerzy Smardzewski, Roman Barczewski, Andrzej Kabała (PP, UP)
„Analiza wytrzymałościowa spoczynkowych połączeń elementów maszyn z uwzględnieniem chropowatości powierzchni”
Arkadiusz Rzeczycki (Akademia Morska w Szczecinie)
Warto podkreślić, że zaprezentowane przez uczestników Konferencji prace dotyczyły zarówno bardzo interesujących, przemysłowych zastosowań oprogramowania Abaqus, głównie w branży motoryzacyjnej, jak i podstawowych badań z zakresu mechaniki ciała stałego, identyfikacji materiałów, ich zniszczenia. Przedstawione referaty spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników Spotkania, praktycznie każdej prezentacji towarzyszyła krótka dyskusja, wymiana uwag i pytania.
Po zakończeniu oficjalnego programu wszyscy uczestnicy konferencji udali się na spotkanie integracyjne do Galerii MM, by wśród sportowych emocji rozegrać turniej w kręgle. Wspólny wieczór zakończył się uroczystą kolacją w restauracji „Delicja” znajdującej się przy Placu Wolności, w miłej i kameralnej atmosferze, a dyskusje na temat Abaqus i symulacji toczyły się przy kieliszku wina do późnych godzin wieczornych.
Drugi dzień konferencji rozpoczęła prezentacja pana Jarosława Kwiatkowskiego z firmy CST, który przedstawił możliwości oprogramowania CST STUDIO SUITE w zakresie modelowania zagadnień szeroko rozumianego elektromagnetyzmu. Podczas kolejnego wystąpienia „PLGrid - Infrastruktura obliczeniowa dla polskiej nauki” pan Klemens Noga (AGH) przedstawił wyjątkowo interesującą ofertę udostępniania polskim ośrodkom naukowym i badawczym zasobów obliczeniowych krakowskiego CYFRONETu w ramach projektu PLGrid. Pozostałą część drugiego dnia Konferencji wypełniła seria seminariów, przygotowanych i przeprowadzone przez BUDSOFT, Dassault Systemes i firmę softPROGRESS:
„Optimization techniques with SIMULIA Tosca Structure”
Georgi Chakmakov (SIMULIA)
“Wytrzymałość zmęczeniowa - teoria i praktyka”
Paweł Sobczak (SIMULIA)
“SIMPACK – General purpose Multi-Body Simulation software”
Marcin Wierszycki (BudSoft)
„Optymalizacja przygotowania i realizacji produkcji za pomocą oprogramowania do symulacji procesu wtrysku tworzyw - Simpoe-Mold”
Wojciech Zdun (softPROGRESS)
Głównym celem tych seminariów było rozszerzenie wiedzy na temat zastosowań i użycia programów SIMULII, a tym samym zwiększenie efektywności ich wykorzystywania w zaawansowanych zastosowaniach przemysłowych i badaniach naukowo-przemysłowych.
Tegoroczne Spotkanie ocenić można jednoznacznie jako bardzo udane. Duża liczba, bardzo interesujących prac na wysokim merytorycznym poziomie, zaprezentowanych przez naszych gości, była jednym z najmocniejszych punktów tegorocznej Konferencji. W tym miejscu chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w tak udane spotkanie. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy gościć w Poznaniu tak duże grono, prawie 70 osób z różnych firm, ośrodków naukowo-badawczych oraz uczelni wykorzystujących programy Abaqus z całej Polski. Jesteśmy głęboko przekonani, że tegoroczna Konferencja była nie tylko wyjątkową okazją do zapoznania się z najnowszymi wersjami programów SIMULII, nowych inicjatyw i strategii rozwoju Dassault Systemes w obszarze symulacji inżynierskich, ale również doskonałym forum wymiany uwag i poglądów na temat symulacji i jej roli w projektowaniu i pracach badawczych.
Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejną przyszłoroczną Konferencję, która odbędzie się w dniach 13-14 października.