17. Ogólnopolskie Spotkanie Użytkowników Abaqus
Podsumowanie
W dniach 18-19 listopada w Poznaniu odbyło się XVII Spotkanie Użytkowników Abaqus. Podczas pierwszego dnia Spotkania tradycyjnie odbyły się dwa seminaria. Pierwsze seminarium: “Modelowanie materiałów nieliniowych w Abaqus”, przeprowadził Wojciech Sumelka (BudSoft). Uczestnicy tego seminarium zapoznali się z możliwościami Abaqus dotyczącymi modelowania zachowania się różnych materiałów, takich jak metale, elastomery, beton, etc. Przygotowany materiał seminarium zawierał podstawy z zakresu mechaniki ośrodków ciągłych oraz praktyczne wskazówki, jak wybrać właściwy model materiału, tak aby możliwie wiernie odwzorowywał zachowanie rzeczywistego materiału.
Drugie seminarium “Jak efektywnie wykorzystywać Abaqus/CAE”, przeprowadzone przez Marcina Wierszyckiego (BudSoft), dotyczyło zaawansowanych funkcji preprocesora/modelera Abaqus/CAE, w szczególności dotyczących importu i naprawy geometrii oraz nakładnia siatek. Uczestnicy tego seminarium mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, na których poznali zaawansowane opcje Abaqus/CAE.
W obu seminariach wzięło udział ponad 50 osób, reprezentujących liczne ośrodki przemysłowe jak i akademickie z całego kraju. Uczestnicy otrzymali wiele informacji na temat pracy z programami Abaqus i aktualnego etapu rozwoju oprogramowania. Poznali także jego nowe funkcje oraz poszerzyli swoją wiedzę z zakresu zastosowania programów Abaqus. Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów związanych z tematyką seminariów.
Po oficjalnej części programu uczestnicy przenieśli się do centrum NIKU, gdzie odbyła się zacięta rywalizacja sportowa - turniej kręgli. Wspólny wieczór zakończył się uroczystą kolacją w restauracji "Mosaica" w hotelu IBB Andersia. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i serdeczniej atmosferze, a dyskusje, w tym także na temat Abaqus i symulacji, toczyły się przy kieliszku wina do późnych godzin wieczornych.
Drugi dzień Spotkania przebiegł w tradycyjnej i dobrze znanej wszystkim od lat formule. O godzinie 9.30 Spotkanie otworzył Witold Kąkol z firmy BudSoft. Kolejnym punktem przedpołudniowej części Spotkania było wystąpienie Fransa Peetersa, Głównego Menedżera SIMULII Europe z biura w Maastricht. Podczas prezentacji "SIMULIA Overview 2010", omówił on aktualną strategię rozwoju, najnowsze osiągnięcia oraz plany rozwoju oprogramowania Abaqus. Następnie Marcin Wierszycki przedstawił najnowsze wersje Abaqus - 6.10 i 6.10EF (Extended Functionality). Zaprezentowane zostały nowe możliwości programów Abaqus/Standard, Abaqus/Explicit oraz Abaqus/CAE.
Po przerwie Tomasz Jankowiak (BudSoft) przedstawił nowy produkt w pakiecie oprogramowania SIMULII: Abaqus/CFD i omówił jego możliwości obliczeniowe w zakresie mechaniki płynów oraz analiz typu Fluid-Structure Interaction. Podczas kolejnej prezentacji “Submodeling with Abaqus (review)” pani Barbara Boni z HQ SIMULIA przedstawiła możliwości Abaqus dotyczące modelowania z zastosowaniem techniki submodelingu. Pani Barbara Boni jest w SIMULII od wielu lat członkiem grupy deweloperów, która rozwija programy Abaqus i jest twórcą detalizacji - submodelingu w Abaqus.
Po lunchu rozpoczęły się prezentacje gości. Swoje prace zaprezentowali:
Jerzy Osiński, "Identyfikacja właściwości materiałów hiperodkształcalnych w systemie MES ABAQUS" (Politechnika Warszawska)
Kazimierz Rola, "Wpływ tolerancji położenia połączenia sprzęgło pakietowe – wał na jego wytrzymałość statyczną i żywotność zmęczeniową" (PZL-Świdnik SA)
Marcin Nowak, "Zastosowanie zmodyfikowanego modelu Gursona do opisu deformacji w procesie formowania blach" (IPPT PAN)
Krzysztof Biernacki, "Analiza przekładni cykloidalnej w systemie ABAQUS" (Politechnika Wrocławska)
Tomasz Garbowski, "Identyfikacja parametrów w złożonych modelach materiałowych za pomocą eksperymentu, numerycznej symulacji oraz analizy odwrotnej" (Politechnika Poznańska)
Spotkanie zakończyło się tradycyjnie otwartym forum, podczas którego Barbara Boni, Frans Peeters, Harald Suski oraz zespół BudSoft odpowiadali na pytania gości.
Tegoroczne spotkanie na pewno można ocenić jako bardzo udane i pod wieloma względami wyjątkowe. Ogromna w tym zasługa licznie przybyłych gości, których w drugim dniu Spotkania udział wzięło ponad 60 osób. Cieszymy się, że jak co roku mieliśmy przyjemność gościć tak duże grono osób z różnych firm, ośrodków naukowo-badawczych oraz uczelni wykorzystujących programy Abaqus. Wszystkim uczestnikom chcieliśmy jeszcze raz gorąco podziękować za przybycie i jednocześnie zaprosić na kolejne spotkanie, które odbędzie się w listopadzie 2011 roku.